Poprzez pojęcie „optymalna temperatura” należy rozumieć taką temperaturę, jaka jest optymalna dla pojęcia komfortu cieplnego i ograniczenia kosztów ogrzewania. Temperatura pomiędzy 18 a 21°C jest dla człowieka najzdrowsza. Z uwagi na różne przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, można oczywiście utrzymywać w nich różne temperatury:

  • salon / pokój dzienny: 20-22°C,
  • pokój dziecinny: 20-22°C,
  • sypialnia: 16-18°C,
  • kuchnia: 17-19°C,
  • łazienka: 22-24°C,
  • pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia: 12-14°C,
  • garaż: 6°C.
  • Dodatkowe zasady określają, różnica temperatur w pomieszczeniach domowych (pokoje, kuchnia) nie powinna przekraczać 8°C. Ma to związek z budową domu na etapie projektowym i konstrukcyjnym, ponieważ umożliwia zastosowanie cienkich ścianek działowych, z ograniczonymi właściwościami termoizolacyjnymi. W przypadku, jeśli różnica temperatur w sąsiadujących pomieszczeniach (bez względu na ich przeznaczenie) przekracza 15°C, ściany działowe powinny mieć charakterystykę termiczną (izolacyjność) zbliżoną do ścian zewnętrznych (patrz też materiał "jakie są normy przenikania ciepła").

    Device

    Dodatkowo pomieszczenia, w których można utrzymywać niższe temperatury (np. garaż, spiżarnia), powinny graniczyć z innymi o zbliżonych właściwościach cieplnych (mniej ogrzanych, niż pomieszczenia domowe typu pokój lub kuchnia, jednak bardziej ogrzanych od nich samych, tj. w tym przypadku od garażu), celem wykorzystania dodatkowego buforu cieplnego. Zasada ta zaleca więc projektowanie i budowę garażu graniczącego np. ze spiżarnią lub z kotłownią, albo z wiatrołapem czy z pomieszczeniem ze schodami – a te ostatnie z kolei graniczą w dalszej kolejności np. z kuchnią czy z pokojem.

    Oczywiście czym innym jest indywidualny dla Państwa komfort cieplny. To Państwo określacie i wiecie, w jakiej temperaturze czujecie się najlepiej i na to nie ma żadnych norm czy reguł prawnych. Tym bardziej więc ważne jest, aby wykryć wszystkie nieplanowane miejsca, powodujące straty ciepła - aby poprawić Państwa komfort cieplny, kontrolować straty ciepła, kontrolować i ograniczać koszty ogrzewania. Właśnie takimi usługami się zajmujemy.

    Gdy na zewnątrz jest ok. 0°C, a w mieszkaniu temperatura wynosi 23°C, to przez okna, ściany czy strop ucieka o 15% więcej ciepła niż gdy temperatura w mieszkaniu wynosi 21°C. Obniżenie temperatury tylko o 1°C daje około 7,5% oszczędności w ogrzewaniu.

    Prosimy też zapoznać się z kolejną częścią materiału, dotyczącą "komfortu cieplnego".

    Kliknij TUTAJ zanim wybierzesz konkurencję. Z nami będziesz pewny, że usługi wykonamy ponadstandardowo dobrze, że korzystamy z najlepszego na rynku amerykańskiej firmy FLIR (największej i najbardziej renomowanej firmy z branży i od której termowizja się w ogóle rozpoczęła), że korzystamy wyłącznie z profesjonalnej dodatkowej aparatury i specjalistycznego oprogramowania do analizy danych (nie używamy darmowego, dołączanego do kamer termowizyjnych, programów do wklejania zdjęć i przygotowywania "raportów"), że sporządzony raport kompletnie, rzetelnie oraz w przejrzysty i czytelny sposób da Państwu odpowiedzi na wszystkie Państwa pytania odnośnie strat ciepła.